Nespavost, problémy s usínáním
Potřeba spánku je individuální, děti potřebují spánku více než dospělí. Dospělý člověk by měl však spát minimálně šest hodin denně.
Porucha usínání se objevuje u četné většiny populace. Někteří pacienti si stěžují, že nemůžou usnout, druzí usnou sice bez problémů, ale vzbudí se v noci, popř. časně k ránu, a znovu usnout se jim už nepodaří. Pokud se stavy obtížného usínání, častého nočního buzení a předčasného probouzení opakují alespoň 3x týdně po dobu jednoho měsíce, může se mluvit o nespavosti.
Příčiny nespavosti:
- bolest (např. zad, kyčlí, hlavy, apod.)
- jiné onemocnění (deprese, pocity úzkosti, kašel, astma, syndrom neklidných nohou, závratě)
- stres, starosti, strach, přemýšlení (zkouškové období, problémy v práci, v rodině aj.)
- děsivé sny, noční můry, náměsíčnost
- práce na směny, spaní přes den, časový posun
- věk (běžně s věkem klesá potřeba spánku a snižuje se tvorba hormonu melatoninu, který pomáhá navodit spánek)
- nedostatek fyzické aktivity
- nevhodný životní styl (těžké jídlo před spaním, kouření, vysoký příjem cukrů a sladkého ovoce, nápoje s obsahem kofeinu - cola, káva, energetické nápoje)
- nevhodné užívání léků (špatná denní doba) - např. Ginkgo biloba, Piracetam a další látky patřící do skupiny nootropik (látky prokrvující mozek a zlepšující paměť) se neužívají večer z důvodu stimulačních účinků
- nucení na močení
- pocity horka (pocení, noční návaly v menopauze) či chladu
- nepohodlná matrace nebo polštář
- příliš velký hluk či intenzita světla
Pravidla spánkové hygieny:
- vyhýbat se kofeinu a alkoholu alespoň 3-6 h před spaním
- jíst naposledy 2 h před spaním, nepřejídat se
- kuřáci by měli kouřit nejpozději 2-3 h před spaním, a nekouřit při probuzení v noci
- chodit spát pravidelně ve stejný čas a ve stejný čas i pravidelně vstávat
- nespat během dne
- dodržovat přiměřenou fyzickou aktivitu
- necvičit / nesportovat před ulehnutím
- snažit se potlačit negativní myšlenky, zklidnit mysl
- teplota v místnosti pro spánek by se měla pohybovat okolo 18-20°C
- pořídit si kvalitní matraci a spát v povlečení z příjemného materiálu
- pro spánek si vybírat nehlučnou a tmavou místnost
Bylinky používané k léčbě nespavosti:
- Chmel otáčivý (Humulus lupulus) - látky extrahované z chmelových šištic mají zklidňující, mírně sedativní účinky, ale díky vysokému obsahu hořčin zlepšuje i trávení a zmírňuje křeče hladkého svalstva. Podávání chmelu se nedoporučuje těhotným, ani kojícím ženám.
- Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) - extrakty z kořenu této byliny pomáhají zmírnit především pocity strachu, úzkosti, neklidu a nervozity, ale lze je také použít při poruchách srdeční činnosti z psychosomatických příčin. Podávání kozlíku se nedoporučuje těhotným, ani kojícím ženám.
- Meduňka lékařská (Melissa officinalis) - list a nať meduňky se využívá pro sedativní a uklidňující účinek, i pro harmonizaci činnosti nervového systému. Použití meduňky není nijak omezené v těhotenství, ani v období kojení. Bylinku lze podávat dětem již od ukončeného 6. měsíce věku.
- Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – nať se využívá zejména pro antidepresivní účinky, ale také pro účinky sedativní. Může však ovlivnit metabolismus řady léčiv, proto se u pacientů užívající jiné léky používá spíše omezeně a s opatrností! Podávání třezalky se nedoporučuje těhotným, ani kojícím ženám.
- Mučenka pletní (Passiflora incarnata) - mučenková nať pomáhá navodit spánek, ale používá se také jako spasmolytikum (uvolňuje křeče). Podávání mučenky se nedoporučuje těhotným, ani kojícím ženám.
Uvedené bylinky se dají užívat jak samostatně (tablety, čaj), tak v kombinacích.
Volně prodejné přípravky pomáhající při nespavosti:
- Persen forte (kozlík lékářský, meduňka lékařská, máta peprná)
- Novo-Passit (chmel otáčivý, meduňka lékařská, bez černý, třezalka tečkovaná, mučenka pletní, kozlík lékařský, hloh, guaifenesin)
- Hypnox Forte (chmel otáčivý, meduňka lékařská, mučenka pletní, kozlík lékařský
- Kozlík (tablety) / kozlíkové kapky: 20 kapek do sklenice vody (100 ml)
- Magne B6 Relax (meduňka lékařská, chmel otáčivý, hořčík a vitamin B6)
Dávkování je u všech přípravků stejné: 1 – 2 tablety 30 minut až 1 hodinu před plánovaným usnutím. V případě přípravku Novo-Passit (roztok) 5-10 ml. Po dobu užívání je zakázán příjem veškerých alkoholických nápojů!
Léky na spaní vázané na lékařský předpis (hypnotika):
Veškerá hypnotika navozují spánek, který je pouze podobný spánku fyziologickému, jsou kontraindikována v období těhotenství, kojení a u dětí.
Příklady předepisovaných účinných látek:
- Zolpidem (např. Stilnox, Hypnogen, Apo-Zolpidem aj.)
- Zopiclon (např. Zopitin)
- Midazolam (např. Dormicum)
- Melatonin (např. Circadin)
- jiné (látky z jiných lékových skupin)
Přípravky s uvedenými typy léčivých látek nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění (tj. pacient si je celé platí sám) a jsou určeny ke KRÁTKODOBÉ léčbě nespavosti, tzn. léčba by neměla být delší než 4 týdny (možné riziko vzniku závislosti). O typu účinné látky, vhodnosti a délce užívání rozhoduje vždy lékař.
Zpravidla se doporučuje 1 tableta (popř. 1/2 tablety) 30 minut před plánovaným usnutím. Po dobu užívání je přísně zakázán příjem veškerých alkoholických nápojů!