Nadýmání (plynatost)
Nadýmání je nepříjemný problém, projevující se nafouklým bolestivým břichem, křečemi až kolikami a tlakem v břišní oblasti v důsledku přílišného nahromadění plynů ve střevech.
Příčiny nadýmání:
- vysoký příjem vlákniny ve stravě (luštěniny, zelenina, některé druhy ovoce, ovesné vločky, müsli, celozrnné pečivo, lněná semínka, mandle)
- některé další potraviny – individuální u každého z nás, potřeba vysledovat, mezi nejčastější však patří sladkosti (čokoláda, bonbóny, lízátka, sušenky), uzeniny, dresinky, majonézy, tatarky, polotovary, polévky z pytlíku, rychlosoli, obecně také „fast foodové“ jídlo, nadměrná konzumace umělých (náhradních) sladidel
- nápoje s obsahem bublinek (jemně perlivé a perlivé nápoje)
- nevhodná (nedostatečná) střevní mikroflóra - např. po průjmovém onemocnění – to může být způsobené buď infekcí nebo třeba po užívání antibiotik (a ta zničí nejen patogenní bakterie, ale i běžnou střevní mikroflóru, která je nepostradatelná pro správné trávicí procesy v organismu)
- pomalá pohyblivost trávicího ústrojí včetně střevní peristaltiky, zácpa – potrava pak dlouho leží v některém úseku trávicího traktu, kde se začíná rozkládat, hnít apod. – může souviset se sedavým zaměstnáním, s nedostatkem pohybu, ale také s delším cestováním
- psychosomatické příčiny, stres, nervozita, málo času na jídlo (spěch), nedostatečné rozkousání sousta (hltání), náročný pohyb těsně do najezení, apod.
- onemocnění trávicího ústrojí, nedostatek trávicích enzymů - může souviset se zhoršenou funkcí jater, slinivky, žaludku, dvanácterníku aj.
- hormonální výkyvy - období před menstruací, těhotenství, menopauza
- nadváha
- přejídání – tzv. „plácání pátého přes deváté“
- nadýmání u kojenců může být způsobeno nevhodně zvolenou náhradou mateřského mléka (příčinou může být alergie na bílkovinu kravského mléka nebo laktózu aj.)
Obecné rady jak předejít nadýmání:
- nepijte během jídla a nezapíjejte jídlo bezprostředně poté, co dojíte a to především, pokud konzumujete zeleninu nebo ovoce; sklenici vody vypijte radši 20 minut před jídlem
- denně vypijte alespoň 2 litry tekutin, nejlépe vody či neslazených čajů
- jezte v klidu, nepospíchejte, každé soustu pořádně rozkousejte
- vyhněte se slazeným nápojům, nápojům perlivým i jemně perlivým (tj. všemu, co obsahuje bublinky)
- omezte přísun jednoduchých cukrů (sladkostí), mastných, solených a příliš kořeněných jídel
- pravidelně se hýbejte
Volně prodejné prostředky proti nadýmání
Tyto přípravky snižují tvorbu střevních plynů, pomáhají je shlukovat do větších a usnadňují jejich odchod.
Přírodní přípravky:
- fenyklový, mátový nebo kmínový čaj
- Babycalm kapky – koncentrát tří přírodních olejů (fenyklového, matového a anýzového), kapky se mohou podávat kojencům od ukončeného 1. měsíce; přípravek se před prvním použitím naředí (doplní) kojeneckou vodou nebo vychladlou převařenou vodou po značku a protřepe se, dávkuje se 5 – 10 kapek před každým kojením
Chemické účinné látky deflatulencií (= látek snižujících tvorbu plynů):
- Simethicon
- Espumisan
- tobolky – pro dospělé a děti od 6 let, děti užívají 1 tobolku 2-3 denně, dospělí 2 tobolky 1-3x denně (výše dávkování závisí na míře potíží) po jídle, nebo během jídla a zapijí se malým množstvím vody
- kapky – vhodné pro kojence a děti do 6 let, ale také mladistvé a dospělé – kojencům se dává 5-10 kapek před kojením – samostatně (mají banánovou příchuť), nebo lze přidat do mléka, před použitím důležité protřepat! Dětem od 1 do 6 let se podává 10 kapek 3-5x denně, dětem od 6 do 14let 10-20 kapek 3-4x denně, mladistvým a dospělým 20 kapek 3-5x denně
- Degasin - užívají se 1 - 2 tobolky až 3x denně po jídle
- Noball - kombinace s mátovou silicí, která doplňuje účinek simethiconu – 3x denně 1 kapsli po jídle nebo během jídla
- Infacol kapky pro kojence a děti - neobsahují cukr, alkohol ani barviva, kojencům se podává jedno kapátko před každým kojením, před použitím důležité protřepat!
- Dimethicon
- Sab simplex kapky - děti do 3 let užívají 15 kapek 2-3x denně, děti od 3 do 5 let: 15-20 kapek, děti od 6-12 let: 20-30 kapek každých 4-6 hodin, tato dávka může být v případě potřeby zvýšena jako pro dospělé, mladiství od 12 let a dospělí: 30 - 45 kapek až 6–8x denně; přípravek je nejvhodnější užívat během nebo po hlavních jídlech a v případě potřeby i před spaním, před použitím důležité protřepat!
Další alternativou je podání probiotik (mléčných bakterií), které běžně osidlují trávicí trakt a napomáhají zpracovávání potravy.
Nadýmání u kojenců
Zejména při nadýmání u kojenců doporučujeme kombinaci laktobacilů (např. Probiotické kapky BioGaia, Swiss Laktobacílky Baby) s přípravky proti nadýmání (Espumisan kapky, Babycalm kapky, Sab simplex).
Pokud je nadýmání u kojence doprovázeno kolikami a průjmy nebo zácpou, může se jednat o příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka, nebo inteloranci (nesnášenlivost) laktózy. V případě, že žena kojí, měla by se zaměřit na svůj jídelníček a zkusit vynechat nadýmavé potraviny (luštěniny, meruňky, tropické ovoce aj.). Při podezření na alergii kojence na kravskou bílkovinu by maminka měla ze svého jídelníčku úplně vyřadit vše, co jí obsahuje (mléko, sýry, mléčné výrobky, mléčnou čokoládu aj.).
Pokud maminka svému dítěti dává náhražku mateřského mléka a dítě trpí kolikami, nadýmáním, průjmem nebo zácpou, případně se objeví ekzém, může se jednat o nevhodně zvolenou náhradu mateřského mléka. V tom případě je třeba (ideálně po poradě s pediatrem nebo lékárníkem) zvolit jinou alternativu, např. mléko s naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou kravského mléka (Nutrilon Allergy Care, Nutrilon Allergy Digestive Care a další). V případě alergie na laktózu je třeba zvolit mléko bez laktózy, nebo s jejím sníženým obsahem (Nutrilon Low Lactose, Beba AL 110 a další).
Nadýmání u dětí může být také spojeno s nadměrným příjmem jednoduchých cukrů. Proto doporučujeme pečlivě vybírat první dětské ovocné příkrmy a přesnídávky. Maminky by měly hlídat obsah cukru a vybírat spíše ty nedoslazované a stejně tak si dát pozor na doslazování čajů apod. Cukr ve střevech může snadno kvasit a tím vyvolávat potíže s nadýmáním. Vhodnou alternativou cukru nejsou ani náhradní sladidla a to nejen pro děti.
Důvodů pro vznik nadýmání je mnoho jak u novorozenců, dětí, tak u dospělých, proto se při přetrvávajících potížích prosím obraťte na svého ošetřujícího lékaře.