Obecně se rozlišují se dva typy kašle - kašel suchý (neproduktivní) a vlhký (produktivní, hlenovitý) a stejně tak jsou dva typy (protichůdně působících) léčivých látek. Proto je důležité v první řadě určit správný typ kašle.
V případě suchého dráždivého štěkajícího kašle (na průduškách nejsou přítomné hleny) se užívají přípravky na zklidnění a ztlumení kašle. Těhotným ženám v období prvního a druhého trimestru lze po zvážení podat (škodlivé účinky na plod nebyly ve studiích na zvířatech prokázané) přípravky s účinnou látkou dextrometforman (např. Stopex, Robitussin sirup na suchý kašel), ve druhém a třetím trimestru a v období kojení účinnou látku butamirát (např. kapky Tussin).
Pozor na užívání přípravku na tišení kašle v případě, že jsou na průduškách přítomné hleny, může to způsobit vážné komplikace! Dále dávejte v období těhotenství i kojení pozor na přípravky obsahující břečťan (např. Prospan, Hedelix), který se také nedoporučuje užívat. Při zahlenění si může těhotná žena vzít sirupy s obsahem mateřídoušky, jitrocelu. Přípravky s obsahem učinné látky ambroxol (např. Ambrobene, Ambroxol, Mucosolvan) lze také podat ve druhém a třetím trimestru.
Pokud kašel trvá déle než 5 dní, zhoršuje se a přidá se teplota, obraťte se na svého lékaře!