Mám velké problémy a proto beru Sanval. Půl tablety je ovšem málo po jedné spím 3 hodiny. Mohu si vzít 2 tablety najednou - nejraději bych si vzala i 3, abych vše zaspala.
Dávku 10 mg zolpidemu (což odpovídá dávce v jedné tabletě Sanvalu) se nedoporučuje překračovat. Jestliže Vám 1 tableta nestačí, poraďte se se svým lékařem o možnosti výměny za jiný lék, popřípadě o možnosti provedení vyšetření.
Prosím vás o doporučení prášku na spaní, který není návykový.
Nenávykové léky na spaní jsou ty, které jsou složené z látek extrahovaných z bylin jako je např. kozlík lékařský, chmel otáčivý, meduňka lékařská, mučenka pletní apod. V lékárně je takových přípravků k dispozici hodně, doporučuji Vám vyzkoušet např. Persen forte, Hypnox forte nebo Swiss Sleepnox. Berte jednu tabletu / kapsli půl hodiny až hodinu před plánovaným spánkem a zapijte dostatečným množstvím vody.
Chtěl bych se zeptat na kombinaci prášku Citalon 10 mg (mám problémy se spaním), Undestor 40 mg a Stanozolol 10 mg. Občas se mi deprese a nespavost vrátí. Jde mi hlavně o Undestor, který má silný a krátký účinek.
Užívání Undestoru a Citalonu v kombinaci možné je. Citalon slouží k léčbě depresí (nespavost bude ve Vašem případě patrně jedním z příznaků deprese, protože Citalon se pouze k léčbě nespavosti nepoužívá a aby ho lékař předepsal, musí být příznaků více než jen nespavost). Nicméně nespavost, podrážděnost a změny nálady mohou být způsobeny testosteronem obsaženým v léku Undestor (a užíváním dalších steroidních látek viz Stanozolol), záleží, jestli jste potíže měl ještě před zahájením užívání tohoto léku, nebo jestli se nežádoucí účinek jednoho léku "řeší" podáváním dalšího léku. K Undestoru se nedoporučuje užívání dalších steroidních látek bez vědomí lékaře (ostatně Undestor i Citalon jsou vázané na lékařský předpis) z mnoha důvodů, takže ani látky stanozolol - v tomto případě se nejedná ani o registrovaný léčivý přípravek!
Beru Melipramin 25 mg - jednu tabletu ráno. Jsem po operaci menisku. Chtěla bych se zeptat na vhodnost užívání léku Sanval 10 mg na spaní.
Kombinace těchto je možná krátkodobě a pouze po konzultaci s lékařem.
Trpím dlouhodobou nespavostí. Užívám střídavě Trittico a Prothazin, můžete mi prosím sdělit, je-li to možné, a popřípadě doporučit jiný lék? Mám dost strach ze závislosti.
Léčba nespavosti pomocí léků Trittico a Prothazin patří výhradně do rukou lékaře (ani je nelze volně zakoupit). Řiďte se jeho/jejím doporučením. Oba dva léky mají i jiné indikace než pouze léčbu nespavosti a v neposlední řadě záleží na příčině Vaší nespavosti.
Prosím Vás, nemohu už tři měsíce spát. Jsem žena a mám 45 let. Doktor mi napsal Hypnogen - již beru třetí prášek a zatím neúčinkuje. Kdy mám přestat s užíváním?
Hypnogen obvykle zabírá velmi dobře hned po první dávce (většinou do půl až jedné hodiny), pokud tomu tak není, upozorněte na to svého lékaře / lékařku, příčina nespavosti může mít jiný důvod. Doba užívání, aby se předešlo návyku, se nedoporučuje déle jak 6 týdnů.
Poslední 3 týdny mám problémy s usínáním. Jdu si lehnout mezi 21 h a 22 h a do 2 do rána se převaluju a ne a ne spát. Některé noci nespím vůbec! Bylinkové čaje ani tablety mi nepomáhají! Stává se mi i to, že když už konečně usinám, tak mám "záškuby" a to mě vzbudí a musím se pokoušet usnout znova. Pracuju jako kadeřnice a předcvičuju jako lektorka aerobní cvičení, potřebuji odpočívat, abych měla na tohle všechno energii. Nikdy jsem takové problémy nemívala, usínala jsem třeba už ve 21 h a spala až do rána. Je možné že to je i tím,že mám spoustu věcí na zařizování a s tím i spojený stres. Před spaním na to ale nemyslím a nijak se tím netrápím.
Pokud Vám při pravidelném (alespoň měsíčním) užívání nepomohly přírodní léky na spaní, bylo by vhodné se o potížích s usínáním a spaním zmínit lékaři. Nespavost u Vás může být spojena i s větší fyzickou zátěží a příjmem stravy (cvičit byste neměla alespoň 3 hodiny před spaním a jíst naposledy byste měla naposledy 2 hodiny před spaním) a doporučím doplňovat hořčík (pokud jej již neužíváte).
Pracují na 3 směny a bohužel se s tím špatně vyrovnávam a nespím. Brala jsem Stilnox jen po noční směně, teď ho už musím brát i na ostatní směny. Začala jsem brát Zolpidem a používám ho pravidelně už pár let, bez něho by to nešlo. Mohou nastat nějaké komplikace kvůli užívání těchto léků?
Léky Stilnox a Zolpidem obsahují tutéž účinnou látku. Pokud je užíváte pravidelně již několik let, vznikla určitá forma závislosti, proto bez nich nemůžete usnout.
Mám problémy s usínáním a užívám 15 mg Buspiron na uzkostné obtíže. Nyní zvažuji variantu buď navýšení dávek Buspironu, nebo přidání 100 mg Biston. Mužete mi poradit v jakém denním rozložení léky užívat? Uvažuji i o Prothazinu na večer. Jsem nerozhodná, přecitlivělý typ a mám ve zvyku často věci měnit, až to všelijak překombinovávám, špatně se soustředím a huře zachytávám informace z venčí. Přes den někdy bojuji s málátostmi.
Rozložení jednotlivých dávek zmíněných léků a výše jejich dávek patří výhradně do rukou lékaře. Poraďte se proto prosím s ním, dávkování je hodně individuální. Potíže jako je malátnost, špatné soustředění a přijímání informací zvenčí má mnoho příčin a často také souvisí s užíváním těchto léků.
Manžel bere Zoloft 50 mg 1-0-1 a k tomu Lexaurin. Trpí po tom na nespavost. Může použít něco pro lepší spánek? Je možné, že může mít nedostatek hořčíku? Případně může hořčík brát s touto kombinací léků?
Nedostatek hořčíku se projevuje zejména svalovými křečemi a zaškuby, špatnou náladou, člověk je často podrážděný a nervózní, ale zhoršené usínaní a spaní s ním může také souviset. Hořčík se dá užívat společně s léky Zoloft a Lexaurin. Pro zklidnění a lepší spánek může Váš manžel pít před spaním meduňkový čaj nebo užít kozlíkové kapky.
Mužete mi doporučit léky na spaní, ne benzodiazepanyn, na kterých vzniká závislost?
Léky na spaní (hypnotika) jsou benzodiazepiny, kromě hormonu ovlivňující a navozující spánek melatoninu (výrobní název léku je Circadin - vázáný lékařským předpisem) a potom léků na spaní na přírodní bázi (např. Persen forte - volně prodejný).
Pracuji jako řidič kamionu a potřebuji opravdu účinný lék na spaní, tak, aby mě během 8 hodin odpočinku nebudilo ani kolegovo toulání kabinou, kdy bouchne dveřmi, drcne do postele nebo do mě. Jaký spolehlivý lék na spaní byste mi doporučili?
Takový lék není. Volně prodejné léky a doplňky stravy uklidňují a napomáhají usnutí. Léky na spaní vázané lékařským předpisem sice člověka uspí snadněji a člověk hůře vnímá nebo nevnímá vůbec, co se kolem něj děje, ale takové léky působí déle než 8 hodin, obvykle ještě následující den může být člověk otupělý a ospalý, takže takové léky jsou pro Vás, coby řidiče, nevhodné.
Můj otec má rakovinu jícnu a žaludku. Přes den dříme, ale v noci nemůže spát. Doktor na onkologii mu na spaní předepsal Zolpidem Mylan, ale přesto tatínek spí jen do půlnoci. Navíc má halucinace a nemůže na nohu, kterou měl postiženou po mrtvici. Nechala jsem mu proto napsat Stilnox na doporučení známých, ale mám pocit, že to je v podstatě stejný lék. Mám strach, aby zase neměl zlé sny. Má Stilnox na spaní brát?
Léky Zolpidem a Stilnox obsahují totožnou účinnou látku, takže jste tatínkovi nechala předepsat ten samý lék na spaní, který od onkologa dostal původně. Tyto léky mají obzvlášť u starších pacientů tu nevýhodu, že mohou způsobit přesně ty potíže, na které si Váš tatínek stěžuje a to poruchy chování a psychiatrické reakce jako je např. podrážděnost, zhoršení nespavosti, agrese, noční můry, bludy, halucinace a jiné. Tyto projevy jsou důvodem k přerušení podávání léku. O dalších možnostech léčby nespavosti rozhodne onkolog.
Užívám antidepresivum Citalec asi 6 týdnů, je mi 76 roků a beru ho už podruhé. Poprvé jsem Citalc užívala, když se dcera rozváděla. Už jsem teď 3 noci spala jen dvě hodiny, můžu si vzít alespoň 1/3 Zolpidemu, abych se alepoň 1 noc souvisle vyspala? Nespavost mě pořád trápí.
K Citalecu na doporučení lékaře můžete na noc užít Zolpidem. Mělo by se ale počítat s vyšším rizikem výskytu nežádoucích účinků těchto léků jako je zmatenost, poruchy koncentrace, závraťe a ospalost.
Užívám ráno Citalec 20 a večer na spaní Lerivon 30 mg. V lékárně jsem si koupila volně prodejný čaj Pro klidný spánek od Megafyt pharma (kozlík lékařský + meduňka + mučenka nať), mohu tento čaj užívat společně s Lerivonem?
Čaj od Megafytu pro klidný spánek se skutečně nesmí pít déle než 14 dní za předpokladu, že Vám ho neschválil a z nějakého důvodu nedoporučil užívat déle Váš lékař. Nicméně Vám ho k lékům, které užíváte nedoporučuji, protože ze studií nevyplývá jasný závěr, zdali je možné a vhodné současně k těmto typům antidepresiv užívat bylinky jako mučenka, meduňka nebo kozlík.
Můžu užívat Triticco a Hypnox forte na nespavost?
Trittico na spaní / léčbu deprese se nedoporučuje užívat zároveň s bylinnými přípravky na uklidnění a na spaní (např. s Hypnoxem forte).
Mám psychicky náročnou práci a tak jsem se rozhodla podpořit psychickou pohodu užíváním třezalky tečkované. Mám ale dojem, že se mi při užívání hůře spí. Je toto možné? Může třezalka negativně ovlivnit spánek?
Třezalka tečkovaná naopak obsahuje látky podporující zklidnění, uvolnění a relaxaci, čímž pomáhá navodit spánek. Je tak velmi často přidávána do čajových směsí, doplňků stravy či léků, které léčí nespavost.
Ano smíte, kontraindikace není známa.
Je možné Persen forte užívat dlouhodobě? A mohu ho kombinovat s Valdoxanem nebo Stilnoxem?
Pokud potíže s nespavostí trvají déle jak 1-2 měsíce, je vhodné navštívit lékaře a pokusit se vyšetřením odhalit její příčiny. Persen forte není návykový, je dobrým pomocníkem a lze ho užívat i dlouhodobě. S Valdoxanem ani se Stilnoxem však kombinovat nedoporučuji, mohly by se zesílit vedlejší účinky obou léků na centrální nervový systém.
Déle než 2,5 roku jsem užívala Rivotril na nespavost a záškuby. Lék mi byl před 4 měsíci vysazen. Nespavost se bohužel lehce vrátila a tak sem začala pít na noc čaj z šišáku bajkalského. Až po pár dnech jsem zjistila, že mimo jiné ředí krev. Může mi to nějak uškodit při dlouhodobějším užívání? Užívám pravidelně pouze železo a Vigantol.
Když se neléčíte léky, které ovlivňují srážlivost krve, nevidím překážku v tom, abyste šišák nadále užívala a to i po delší dobu.
Mám obrovský problém s nespavostí, jen čekám, kdy se zhroutím, jsem totálně vyčerpaná. Pár měsíců beru Hypnogen, předepsaný mým psychiatrem. Léčím se s depresemi a úzkostmi. Brala jsem Hypnogenu jen půlku tablety na noc, pak to přestávalo účinkovat, budila jsem se třeba ve 4 ráno. Tento týden jsem nespala už třetí den. Minulý týden jsem si potřetí vzala 3/4 tablety, místo půlky. Minulý týden v pondělí jsem nespala vůbec, v úterý pár hodin, ve středu vůbec, včera asi tři hodiny. Teď už jsem prakticky nespala 2 týdny. O víkendu jsem si vzala celou tabletu Hypnogenu, v pátek a v sobotu, ale z neděle na pondělí jsem nezamhouřila oko. Hypnogen, celá tableta, maximum, které si můžu vzít, už vůbec nefunguje. Před spaním piju meduňkový čaj, žádný účinek. Už nevím, co mám dělat. Mám strašné problémy se soustředěním a s pamětí.
Na nespavosti mohou mít výrazný podíl léky, které užíváte na léčbu depresí a úzkostí. Bohužel nepíšete, jaké léky konkrétně Vám psychiatr předepsal, v jakém dávkování a dobu, kdy je užíváte. Možná by stačilo upravit dávkování a denní dobu jejich užití. V případě, že dávky jednotlivých léků a čas podání je zvolený správně, existují léky na spaní pro krátkodobé podávání s jinou účinnou látkou, než obsahuje Hypnogen (úč. látka zolpidem), např. Dormicum (úč. látka midazolam), ale rozhodnutí je na lékaři, který zná Váš celkový zdravotní stav a ví o všech lécích, které užívate.
Přeji dobrý den, mám problémy se spaním - těžko usíná a často se budím. Dříve jsem spala dobře, nevím, čím to může být. Je mi 38 let a nemám jiné zdravotní problémy. Doporučíte mi prosím nějaké šetrné léky na spaní? Existují nějaké přírodní alternativy? Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, problémy s usínáním nemusí vždy souviset s nějakým onemocněním (různé typy bolestí, hyperfunkce štítné žlázy, svědivé onemocnění kůže aj.), ale příčiny mohou být také psychické - stres, řešení problémů, následné přemýšlení, neklid, nervozita. Mezi další příčiny se řadí např. práce na směny (střídáních denních a nočních), spaní přes den, atd.
Přípravky, které si v lékárně můžete zakoupit bez lékařského předpisu jsou na rostlinné bázi a není třeba se obávat, že by byly návykové. Nejčastěji obsahují meduňku, kozlík, třezalku, mučenku, chmel. Látky v těchto bylinkách obsažené mají účinek jednak zklidňující a jednak pomáhají navodit spánek. Je třeba počítat s tím, že jejich nástup účinku nebývá okamžitý jako je tomu u chemických látek, které jsou vázané pouze na lékařský předpis. Chce to trpělivost a zhruba 5-7 dní pravidelného užívání. Většinou se užívá 1 tableta 0,5 - 1 h před spaním a zapíjí se sklenicí vody. Pokud dáváte přednost čajům před tabletkami, je tu možnost zakoupení čajové směsi.
Další možnou alternativou je homeopatický sirup (Sedalia), který se rovněž užívá večer 0,5 - 1 h před spaním v dávce pěti mililitrů. Účinek homeopatických léků ale ruší mentol, proto je důležité dávku užít nejdříve 20 minut před anebo po vyčistění zubů, případně si zakoupit zubní pastu bez mentolu. Doba užívání by neměla být delší než 3 týdny.
Pro další informace se podívejte na náš článek o nespavosti a problémech s usínáním.