Mám starost o manžela - velice se trápí (cosi si vsugeroval, a není možné ho přesvědčit, že to tak není, také má nervy v práci), možná má už depresi. Nespí, hubne, málo jí o nic nemá zájem. Nyní byl měsíc nemocný s ledvinovou kolikou, tudíž měl také na přemýšlení dost času. V úterý to dopadlo tak daleko, že si vzal auto (mě řekl, že jde do lesa pracovat), prášky na spaní, které mu předepsala doktorka na nespavost a ujel 100 km pryč. Asi šestý smysl mě varoval a po hodině jsem ho začala vyvolávat.
Jestli by spolykal prášky nebo ne nevím, ale už se toho děsím. Kolegyně mi sehnala antidepresiva Cipralex 10 mg - máme 2 balení a na 14 dní, než zabere Cipralex či Lexaurin 1,5. Když si čtu vedlejší účinky Cipralexu, tak mě to docela děsí. Kolegyně teda tvrdí, že ho brala také, když měla depku a že jí bylo vše jedno. Doufám, že vedlejší účinky jmenované v cipralexu mít nebude. Ale bez prášků to nedá a na psychologii nepůjde.
Antidepresiva (Cipralex), ani anxiolytika (léky na uklidnění - Lexaurin) příčinu potíží neřeší a nevyřeší - problémy tu budou pořád, dokud se nevyřeší, jen je daný jedinec bude vnímat "jinak". Lék bez vedlejších účinků v podstatě neexistuje a do příbalového letáku musí výrobce uvést všechny nežádoucí účinky a to i ty, které se vyskytly pouze u jednoho člověka z milionu. Každý jsme jiný a reagujeme tak i na léky. Cipralex i Lexaurin mají důvod proč jsou vázané na lékařský předpis, proto by bylo nejrozumnější poradit se o vhodnosti jejich podávání s lékařem. Nejenže tyto léky mají řadu interakcí, kontraindikací, vedlejších účinků, ale na trhu je více sil těchto léků a je potřeba zvolit správné a postupné dávkování, rozumným řešením určitě není sehnat si léky od kamarádky (nevím, jak byste chtěla objasnit situaci, kdyby se manželovi něco stalo apod).