Zajímalo by mě, zda je racionální podávat betablokátory obden při léčbě hypertenze - dle mého názoru ne, jelikož dochází ke zmnožení receptorů, které druhý den obsadí mediátory. Jsem studentka farmacie a ráda bych si to ujasnila. Již jsem se s 2 takovými pacienty setkala a oba jsou nekompenzovaní, berou jak ACEI každý den tak BB obden a tlak mají přes 150/90.
Betablokátory jsou antagonisté, blokují účinky sympatiku, patří tedy do skupiny beta-sympatolytik. V těle žádné receptory nezmnožují, ale navazují se na ty, které v organismu jsou, mají k nim určitou afinitu a tím, že dané receptory obsadí, sníží srdci spotřebu kyslíku, srdeční vzrušivost, tepovou frekvenci a dojde ke snížení krevního tlaku (normální krevní tlak ale nesnižují). Po vynechání dávky funguje sympatikus "normálně" bez ovlivnění antagonistou, žádné mediátory je neobsazují, když už tak agonisté.
V současné době se betablokátory používají v kombinaci s antihypertenzivy (např. s ACEI) k doplnění léčby hypertenze, ale samotné betablokátory mají jiné indikace (např. chronické srdeční selhávání), než prvotně snižovat krevní tlak. Záleží na typu onemocnění pacienta - pokud bude mít např. ischemickou chorobu srdeční a hypertenzi, je vhodná kombinace antiherpenziv a BB. Je pravda, že se BB většinou dávkují každý den, ale velikost dávky a její četnost podání je na lékaři.